Maapiirkondade vajadustega arvestamine poliitikaotsustes


Lugupeetud vastaja!

INTERREG Euroopa programmi projektis „Koostöö maaeluga arvestava poliitika kujundamiseks ning paremaks valitsemiseks hajaasustusega maa-, ranna- ja mägipiirkondades“ (Rural Proofing. Cooperation for better sparsely populated rural, coastal and mountain focused governance, Coop4RURALGov) osalevad seitse organisatsiooni Hispaaniast, Eestist, Iirimaalt ja Bulgaariast. Projekti eesmärkideks on parandada poliitika ja õigusloome suutlikkust hinnata poliitikaotsuste mõju maa-, ranniku- ja mägipiirkondadele ning leida lahendusi, kuidas integreerida nendele piirkondadele avalduva mõju hindamine otsustusprotsessidesse ja poliitikakujundamisse.

Maaeluga arvestamine (ingl rural proofing) tähendab poliitika väljatöötamise ja rakendamise protsessi, mille käigus hindavad poliitikakujundajad süstemaatiliselt, kas poliitikaotsustel on maapiirkondadele märkimisväärselt erinev mõju võrreldes linnapiirkondadega ning kuidas kohandada poliitikat nii, et see vastaks paremini maapiirkondade vajadustele.

Projekti on kaasatud Eesti, Hispaania, Iirimaa ja Bulgaaria sidusrühmad, kes osalevad maaelu- ja regionaalpoliitika otsuste väljatöötamises ja rakendamises ja otsuste mõju hindamises või keda on kaasatud avalikesse aruteludesse. Sidusrühmadesse kuuluvad ministeeriumite, kohalike omavalitsuste, omavalitsusliitude, MTÜ-de, valdkondlike esindusorganisatsioonide, ettevõtjate ühenduste jms organisatsioonide esindajad, üksikisikud, rühmad ja organisatsioonid, kes on kas otseselt või kaudselt seotud poliitikaotsuste maapiirkondadele avalduva mõju hindamisega või keda mõjutab maapiirkondadele avalduva mõju hindamine.

Projekti alameesmärk on teha uuring, mille käigus kogutakse teavet, millised on sidusrühmade kogemused poliitikaotsuste mõju hindamisel ning kuidas otsuste kavandamisel ja rakendamisel paremini arvestada maapiirkondade vajadustega. Kogutud andmeid kasutatakse praegusest olukorrast ülevaate saamiseks, et töötada välja ettepanekuid maaeluga arvestamise edendamiseks. Uuringus hinnatakse maapiirkondade ajaloolisi, kultuurilisi, looduslike jms erinevusi ja sarnasusi ning maaeluga arvestamise eripärasid, mis on olulised hästi toimivate poliitikakujundamise vahendite leidmiseks.

Uuringu küsitluses osalemine on vabatahtlik ja küsitlusele vastamise võib igal ajal katkestada.  Küsitlus on anonüümne ja sellega ei koguta isikuandmeid ega infot, mis võimaldaks vastajat tuvastada. Andmed koondatakse ja tulemusi esitatakse ainult statistiliselt üldistatud kujul.

Uuringu küsitlust  korraldab Eesti Maaülikool (www.emu.ee) Coop4RURALGovi projekti tellimusel.   Küsitluse ankeet ja andmed asuvad Eesti Maaülikooli serveris ning andmetele on ligipääs uuringut korraldavatel Maaülikooli töötajatel.

Küsitlusele vastamine võtab aega umbes 30 minutit.  

 

Kontaktid

Kui Teil on küsimusi või soovite lisainfot, siis võtke ühendust:

Eesti Maaülikooli teadur Anne Põder, anne.poder@emu.ee

Projekti ingliskeelne veebileht on lingil

Ankeedis on 40 küsimust.